sosyal ağlarda izleyin

30.12.11

YUMURTA KOLESTROLÜ ARTTIRMAZ AMA HANGİ YUMURTA?

42-16247680 Egg Yolk and Egg Shell --- Image by © J.Riou/photocuisine/Corbis © Corbis. All Rights Reserved.
İpek Hanım'ın Çiftliğini duyanlarınız ve hatta alışveriş edenleriniz vardır mutlaka.Ben de 2 yıl önce keşfettim kendisini.Doğal ,ilaçsız,kimyasalsız sebze,meyve,yumurta(ve onlarcası) diyince o geliyor çoğu kişinin aklına.Detaylara boğmamak için ayrıntıya girmiyorum.Sitesinin linkinden incelersiniz arzu ederseniz. http://www.ipekhanim.com/ipek_hanim_ciftligi/ciftlige_giris.html

Kendisi her hafta mail atar.O haftanın öne  çıkan ürünü hakkında bilgi verir.O kadar güzel bilgiler de paylaşır ki herkes duysun bilsin istersiniz.Aşağıda okuyacaklarınız onun en son maillerinden bir tanesi.Yumurtayla ilgili bilmediklerimizi bilelim diye:)

''Bir dönem ''Aman yumurtadan uzak durun, kolesterolünüz tavan yapar yoksa!'' denirdi. Bakıyordum etrafıma, her sabah tavaya dört göz yumurta kırıp üç kaşık da tereyağı atan teyzem sekseninci yaşına biraz kilolu girmiş olmakla birlikte kalp krizi falan geçirmiyor... Tüketmeye hiç ara vermedim.

Sonra sonra bilim insanları da yumurtanın kolesterolü yükseltici bir şey olmadığını söylediler, benim yarı bilimsel ''teyzem ölmediyse sağlıklıdır'' teorim de tutmuş oldu. :) Ama önemli bir şey vardı, teyzem besi çiftliği yumurtası falan yemezdi. Bahsettikleri kolesterol yükseltmeyen yumurta da döllenmiş yumurtaydı.

Tıpta uzun zamandır kullanılan, özellikle son dönemlerde kanseri tedavi etme çalışmalarında adını sıkça duyuran Lesitin diye bir madde var. Bu madde döllenmiş yumurtanın sarısında bulunuyor. Zaten adı da Yunanca'da yumurta sarısından geliyor. Yumurta döllendiğinde ortaya çıkıyor. Yumurta sarısındaki yüksek kolesterolü düşürüyor, vücuttaki kolesterol dengesini sağlıyor, bağırsak sorunlarından kurtulmayı sağlıyor. Sağlıyor da sağlıyor...

Marketlerde satılan yumurtalarda var mı? Yok. Çünkü besi çiftliklerinde yumurta tavukları ile horozlar ayrıldığı için çiftleşme, döllenme mümkün değil. Özel bir sebebi var elbette... Döllenmemiş yumurtanın raf ömrü uzun. Çok uzun... Oysa yumurta döllendiği andan itibaren içinde yaşam başlıyor ve en fazla 10 gün içinde bozuluyor.

Marketlerde, son zamanlarda pıtrak gibi çoğalmış organik ürün dükkanlarında falan köy yumurtası diye sattıkları şeyler var. Bir sepet samanla doldurulup içine yumurtalar dizilince onlar köy yumurtası oluyor otomatik olarak. :) Ama işin tuhafı bunlar bir de ayrılmış. ''Turuncu Köy Yumurtası'' var, hemen yanında ''Sarı Köy Yumurtası'' var. ''Çift Sarılı Köy Yumurtası'' var, biraz daha pahalı bu... Bakıyorsunuz, döllenmemiş yumurta çoğu... Serbest gezen tavuklardan geldiği söyleniyor da köyde serbest gezen tavuğun bir horozun tecavüzünden kaçma ihtimali yok. En fazla beş dakika dolanabilir serbest serbest...

O satılan yumurtaların çoğunun gerçek bir yumurta ile ilgisi yok. Bildiğiniz fenni çiftlik yumurtası... Beyaz dışında bir renge sahip olmaları da bir şeyin göstergesi değil artık maalesef. Yemlerle, ilaçlarla kolayca müdahale edilebiliyor yumurtaların renklerine. Bakmanız, dikkat etmeniz gereken yumurtanın döllenmiş olup olmadığı...

Bunu anlamak dikkatli gözler için çok kolay aslında. Döllenmiş yumurtalarda horozun sperminden küçük, siyah bir benek olur yumurtanın içinde. Kırdığınızda küçücük de olsa biraz dikkatli bakarsanız bu beneği görürsünüz. O beneği gördüğünüz yumurtayı dilediğiniz gibi tüketin işte.''Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Adsız yorumları yanıtlamak çok tatsız oluyor:)
Google hesabınız yoksa Adı/URL kısmını seçerek (blog sahibi değilseniz URL kısmını boş bırakın lütfen) adınızı veya nickinizi yazarsanız size hitap edebilirim.
Sorularınıza daha hızlı yanıt almak istiyorsanız facebooksayfamda duvardan sormanızı rica ediyorum.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Blogging tips