sosyal ağlarda izleyin

10.9.12

ÇOCUKLAR İÇİN DUKAN

foto: http://www.guardian.co.uk
ÇOCUKLUKTA DUKAN UYGULAMASI:
Çocukluk obezitesi , genetik faktörlere dayanabildiği gibi kötü ve dengesiz beslenme nedeniyle de sık sık görülebilen bir kavram haline geldi.Özellikle anne-babası kilolu olan çocukların da kilolu olma eğilimi daha fazla.

Çocukların kilo sorun olmayan ,sağlıklı yetişkinler olabilmeleri için henüz bebekliklerinden itibaren ailelere çok iş düştüğü bir gerçek.Dukan çocuklardan önce annelerinin eğitilmesi gerektiğini söylüyor zira dukan gibi planlı ve sınırlı bir programı çocukların uygulaması çok zor.Bizim gibi ailelerin de çocukların bakımında etkin rol oynadığı toplumlarda aile büyüklerine de çok iş düşüyor.Şekerin ödül olarak algılandığı bir beslenme şeklinde çocukların neden bu kadar şeker düşkünü olduğunu anlamak hiç de zor değil aslında.

Şişman çocukları bekleyen sorunlar


Çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıkan kilo fazlalığı ve şişmanlık, sadece şeker hastalığına sebep olmaz. 

-Sağlıklı çocuklarınızın hipertansiyonlu, osteoartiritli (eklem romatizması) ve aterosklerozlu (damar sertliği) ‘‘yaşlı’’ çocuklara dönüşmesini istemiyorsanız; 

-Şişmanlık ile ilişkisi çok iyi bilinen bazı kanserlerle daha çocukken karşılaşmalarını arzulamıyorsanız;

-Uyku sorunlarının, horlamalarının, nefes tıkanmalarının sizi de onları da üzeceğini düşünüyorsanız;

-Fazla kilolu ve şişman görünümlerinin psikolojileri üzerine olumsuz etkiler yapacağını, arkadaş edinmelerinde,okul kazanmalarında, öğrenim başarılarında, iş hayatına kabullerinde ve hatta evlenmelerinde sorunlar yaratabileceğini fark ediyorsanız;


Kısacası kilo fazlalığı ve şişmanlığın onları erken yaşlandıracağını biliyorsanız, çocuklarınızın kilosunu dikkatle izlemenizde yarar var.


10 yaşa kadar olan ,kilo alma egilimli  veya kilolu çocukların ideal kiloya inmesini hedeflemek için Dukan şunları öneriyor.

-Aspartamla tatlandırılmışlar hariç hiçbir şekerli gıdayı eve sokmamak.(Şahsen ben bunu da uygun bulmuyorum.Aspartam yerine doğal tatlandırıcı olan Stevya çocuklar için çok daha uygun bir seçenek)
-Cipsleri,kızartmaları ve kuruyemişler de dahil olmak üzere yağlı gıdaları tamamen kesmek.
-Yemeklere veya soslara koyulan sıvı,katı veya krema şeklinde olan yağları yarıyarıya veya üçte iki oranında azaltmak.

Eğer çocuk bu önlemlere karşın halen kilo almaya devam ediyorsa Dukan diyeti'nin 3.evresi olan güçlendirme evresi uygulanabilir.Diğer güçlendirme uygulayan yetişkinlerden farklı olarak çocukların saf protein günü uygulaması önerilmez.Her gün güçlendirme evresinin diğer günleri gibi devam etmelidir.

10 yaşından büyük obez çocuklar ise yine güçlendirme evresinden başlamalı fakat 1 günlük saf protein günü yerine seyir evresindeki gibi protein sebze günü yapmalılar.

Burada amaç çocuğu çok fazla zorlamadan dengeli beslenmesini sağlamaktır.

Güçlendirme evresinin detaylarını buradan okuyabilirsiniz: güçlendirme evresi

Ayrıca çocuğunuzun beden kitle indeks hesabını otomatik olarak BU linkten yapabilir, sonucunu hemen alabilirsiniz.

kaynak:Dukan Diyeti kitabı
http://www.kadinlaricin.net 

1 yorum:

Adsız yorumları yanıtlamak çok tatsız oluyor:)
Google hesabınız yoksa Adı/URL kısmını seçerek (blog sahibi değilseniz URL kısmını boş bırakın lütfen) adınızı veya nickinizi yazarsanız size hitap edebilirim.
Sorularınıza daha hızlı yanıt almak istiyorsanız facebooksayfamda duvardan sormanızı rica ediyorum.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Blogging tips