sosyal ağlarda izleyin

21.2.13

FORMDA KALMANIN EN SAĞLIKLI ve EĞLENCELİ YOLU:TRAMBOLİN

foto:www.vivawoman.net
Trambolin'le Dr.Robert Young'ın PH mucizesi kitabı sayesinde tanıştım.O kadar övmüş ve faydalarından bahsetmişti ki şimdiye dek oyuncak olarak gördüğüm tramboline tamamen farklı bir gözle bakmaya başladım.
İnternette araştırdığımda;yıllardan beri trambolin egzersizlerinin yapıldığını ve inanılmaz eğlenceli olduğunu görünce mutlaka denemeliyim dedim.

Evde egzersiz yapmayı tercih edenler için harika bir seçenek.Başlangıçta 5'er dakikayla başlayıp alıştıkça süreyi arttırabilirsiniz.Başta kolay gelse de aslında ciddi efor sarfettiren bir egzersiz.O yüzden yavaş yavaş başlamak en doğrusu.Sonrasında haftada 5 gün ;günde 15 dakika forma girmenize yetiyor.

Dr.Young mutlaka iyi bir marka trambolin seçmemizi öneriyor.Piyasada birçok markada trambolin bulabilirsiniz ancak oyuncak olmamasına dikkat edin.Bunun için mutlaka spor malzemeleri satan bir mağazayı ,internet üzerinden alacaksanız yine bilinen bir spor markasına ait olanını tercih edin.Ben deneme amaçlı uygun fiyatlı bir markayı tercih ettim.İlerde daha profesyonel bir markaya geçmeyi düşünüyorum.

Büyüklüğe gelince ;başta tereddütte kalsam da 102 cm.lik büyüklük başlangıç için ideal bence.Tecrübe kazandıkça daha küçük çaplı trambolinle çalışılabilir.Yerden yüksekliği fazla olamdığı için rahatlıkla yatak altında muhafaza edilebilir.Ayrıca katlanabilen modeller de mevcut.

Kitapta faydalı pek çok hareket mevcut.
Ben aşağıdaki videoyla çalışıyorum.Youtube'da 'REBOUNDING' başlığıyla pek çok videoya ulaşabilirsiniz.Özellikle oturularak yapılan karın egzersizlerini yapmak hem kolay hem etkili.Ve Dr.Young'ın kitabından trambolin egzersizlerinin faydaları;

''Vücudunuzdaki 75 trilyon hücrenin ideal bir çalışmaya da­hil olduğunu garanti etmenin bildiğim tek bir yolu vardır ve bu trambolindir.

Küçük, alçak bir trambolinde çalışmak, ağırlığı ve hareketi tüm vücuttaki her bir hücreye uygular ve bu da da­ha güçlü, daha esnek, daha sağlıklı ve daha zayıf olmanın en et­kili yoludur!

Hücreler genişler ve bir trambolinin üzerinde zıp­larken dikey bir hareketle (yukarı ve aşağı) iletişime geçer. Zıp­lamadan gelen hızlanma ve yavaşlama vücut içinde basınç de­ğişimleri yaratır ve hücre zarlarına karşı onları uyaran ve güç­lendiren artmış bir ağırlık oluşturur. Bütün hareketler bir çeşit hücresel masaj sağlar ve bu da dolaşımı hızlandırır, kan da­marlarını açar ve tıkanıklıkları giderir, lenflerin boşaltımını ge­liştirir ve hücre zarını güçlendirir. Sadece kaslarınız değil bü­tün vücudunuz sağlık kazanır, temizlenir ve güçlenir hücresel seviyeden başlayarak içten dışa doğru.

Trambolin bildiğim en uygun, metabolik olarak en etkili ve asit yok eden egzersiz çeşididir. Bütün vücudu güçlendirir, do­laşımı hızlandırır, sindirimi ve boşaltımı kolaylaştırır, kalbi ko­rur, endokrin sistemini ve böbrek üstü bezlerini destekler, tiro­it fonksiyonlarını geliştirir, âdet görme ile ilgili problemleri ha­fifletir, kasları güçlendirir, kemik yoğunluğunu artırır, stresi azaltır, lenf sistemini pompalar, hücre büyümesini ve onarımı­nı destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklarla sava­şır ve yaşlanma belirtilerini yok eder. Bir egzersizden başka ne istersiniz?

Peki ya bunlara ne dersiniz?
Trambolin vücut yağ seviyesini azaltır; bacakları, kalçaları, karnı, kolları ve basenleri sıkılaştırır; çevikliği artırır; dengeyi geliştirir; dayanıklılık verir ve ener­jinizi artırır. Ayrıca diğer atletik çalışmalarda performansınızı geliştirir. 

Ve bunların hepsi, diğer tür egzersizlerin stres etkisi­ne maruz kalmadan gerçekleşir. Trambolin metabolizmayı uyarır, etkin bir şekilde kalori yakar ve daha da önemlisi asitle­ri cilt ve diğer boşaltım organlarından atar. Trambolin obeziteyle savaşır!

Trambolin, eş zamanlı bir şekilde asidik vücut yağını azal­tan ve aerobik egzersizle vücut dokularını sıkılaştıran bildiğim en iyi yoldur.

Trambolinin üzerinde, yerçekimine karşı zıplarsınız. Sert zemine basmadığınız için de eklemlerde travmaya yol açabile­cek hiçbir şey yoktur. Sürekli yerçekimi gücüne karşı çalışmak, zıplama noktasında ağırlığı değiştirmek ve yerde iki kat yerçe­kimini hissetmek, asidik atık maddeleri hücrelerden dışarı pompalamak ve oksijen ile diğer besinleri kan dolaşımına yol­lamak üzere bir itme hareketi oluşturur. Bunun pek çok fayda­sı vardır; önemli birkaç tanesini ayrıntılı olarak anlatacağım:

Trambolin kalbiniz için faydalıdır: Hedef kalp hızınıza tabii ki trambolin üzerinde ulaşabilirsiniz. Trambolinin aerobik etkisi koşu yapmanın önüne geçer. Bunun da ötesinde, tram­bolin kalbinizi iki şekilde güçlendirir: Kas sağlığını ve kalitesini; ayrıca her atış sırasında kanı kalpten dışarı yollarken kas lifle­rinin iletişimini artırır. Trambolin ayrıca asit fazlasını atarak kolesterolü ve trigliserit seviyesini düşürür, tansiyonu düzene sokar. Ve kalbinizin dinlenirken daha yavaş atmasını sağlar, bu da onun kolay ve etkili bir şekilde çalıştığı anlamına gelir. Dü­zenli trambolin çalışması, en azından haftada beş gün on beş dakika çalışmak, sizi kalp krizine karşı korur.

Trambolin toksinleri atar: Trambolin hareketi lenf sistemi­ni uyarır, vücudun metabolik artıklarını atmasına yardım eder ve hücrelerde oluşan asidik toksinlerden ve diğer atıklardan kurtulmanızı sağlar. Dolaşım sisteminde, kalbin olduğu gibi lenf sisteminin kendine ait bir pompası yoktur. Lenf damarları boyunca sıvıları atmanın sadece üç tane yolu vardır: yerçekimi basıncı, lenf masajı.egzersiz ve hareket nedeniyle kasların ka­sılması. Trambolin etkin bir şekilde bu üçünü de gerçekleştirir.

Trambolin sinir sistemini dengeler: Egzersiz, stresten kur­tulmak için harika bir yoldur. Trambolinin tekrarlayan zıplama hareketiyle sizi tam bir rahatlığa ulaştıracak trans benzeri bir durum yaratan ek bir faydası vardır. Meditasyon veya hipnoz gibi olabilir. Yararlarını sadece zıplarken değil tüm yaşamınız­da görürsünüz. Çevresel, fiziksel, duygusal ve zihinsel strese karşı daha dayanıklı olursunuz. Trambolinde çalışan müşteri­lerim bana daha iyi düşündüklerini, daha uzun çalıştıklarını ve daha kolay öğrendiklerini söylüyor. Ayrıca da daha kolay rahat­ladıklarını, daha iyi uyuduklarını ve kendilerini daha sakin ve rahat hissettiklerini de ekliyorlar. Egzersizin onlara zindelik verdiğini ve kendilerini mutluluk hissiyle doldurduğunu söylü­yorlar.

Trambolin kas geliştirir: Trambolin kasların eşit bir güçle tam hareketlerine ulaşmasına izin verir ve bu da San Diego Ka­liforniya Üniversitesi’nde fiziksel eğitim departmanında reha­bilitasyon araştırması yönetmeni Profesör James VVhite’a göre en iyi yoldur. Trambolin, kas hücrelerine sinir dürtüsü gönde­riminin koordinasyonunu geliştirir, bunun anlamı kasların da­ha etkili ve etkin bir şekilde çalışmasıdır. Dr. White’ın da belirt­tiği gibi, trambolin, ağırlığınızı uygun bir şekilde kaldırmayı öğrenmenizi sağlar, vücut pozisyonunuzun farkına varırsınız, dengenizi geliştirirsiniz ve bu sadece genel anlamda faydalı ol­makla kalmaz, aynı zamanda sahip olduğunuzu gücü kullan­manızı sağlar.

Bütün bu yararlar, haftada en az beş gün on beş dakika trambolin kullanan insanlar için mümkündür.

Trambolinde çalışabilecek herkes için hem de. 
Her yaş grubuna uygundur ;yaşamınız boyunca keyfini çıkarabileceğiniz bir egzersizdir. 

Trambolin şimdiki form seviyenize uyarlanabilir sonra sizi da­ha da ileriye götürür. Çalışmanın yoğunluğunu, ne kadar kuvvetle zıpladığınıza ve ayaklarınızı minderden ne kadar yükselt­tiğinize bağlı olarak kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
Trambolin güvenli, uygun ve ucuzdur. Sizi yormadan veya hücrele­rinizi yeterli oksijenden mahrum bırakmadan ideal bir aerobik etki yaratır, işte bu kadar basit, bilinen en etkili hareket biçimi­dir. Ayrıca, zıplamak eğlencelidir.''

17 yorum:

 1. Nisan'da oğlumun dogum gunüne almayı planlıyordum buyuk alayımda hep beraber hoplayalim diyordum bunu yazıyı okuyuncada baya hoşuma gitti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çocuklara sert gelebilir.dışardakiler gibi esnek değil.ama yine de eğleniyorlar tabi.

   Sil
 2. Nerden alınıyor marka önerisi olan?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben hepsiburada.com'dan Delta mnarka aldım.102 cm.lik.

   Sil
  2. kırılmasın :) kaç kilo tartıyor acaba:))

   Sil
 3. Bende almak istiyorum sanırım :))

  YanıtlaSil
 4. Spor yaparken eğlenmek çok güzel bi fikir. Siz nezamandır yapıyorsunuz Simla hanım?

  YanıtlaSil
 5. Çalışırken gürültü cikariyor mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. alt kata ses gider mi diyorsan pat-küt sesi yok.sadece hafif yayları gıcırdıyordu ,yağ sıkınca geçti.

   Sil
 6. Ben de düşünüyorum almayı ama evin içinde ne kadar güvenli, ne kadar mümkün, emin olamıyorum. Siz evin içinde mi kullanıyorsunuz? Fazla yükselme ve dolayısıyla tavanla hoş olmayan bir buluşma yaşama tehlikesi var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   çok esnek olmadığı için tavana ulaşmana imkan yok.eşim 1.90 olduğu halde rahatlıkla yapıyor.videoda da görebilirsin:)

   Sil
 7. Çok eğlenceli ben bayılıyorum.. Ama yorucu..

  YanıtlaSil
 8. aldığınız delta markadan memnun musunuz? etkisini gördünüz mü?

  YanıtlaSil

Adsız yorumları yanıtlamak çok tatsız oluyor:)
Google hesabınız yoksa Adı/URL kısmını seçerek (blog sahibi değilseniz URL kısmını boş bırakın lütfen) adınızı veya nickinizi yazarsanız size hitap edebilirim.
Sorularınıza daha hızlı yanıt almak istiyorsanız facebooksayfamda duvardan sormanızı rica ediyorum.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Blogging tips