sosyal ağlarda izleyin

4.2.12

DOMATES HAKKINDA GÜNCELLEME


DUKAN DİYETİ adeta canlı bir organizma:D
Gün geçtikçe yenileniyor ve gelişiyor.Şaka bir tarafa Dr.Dukan her yeni ülkede diyetini tanıtırken ve kitabın her yeni baskısında şimdiye dek sorulmuş veya önerilmiş konuları araştırıp diyete ilave ediyor diye düşünüyorum.Tabi bunları öğrenebilmek için ya koçluk hizmeti almanız ya yeni baskı kitabı edinmeniz ya da canlı bağlantılarda sorulan sorulara verilen cevapları takip etmeniz gerekiyor.

2011'in son aylarında yapılan birkaç canlı sohbette domates hakkında sorulan sorulara bakın nasıl cevap verilmiş.


-Atak evresinde ve seyirin saf protein günlerinde ufak doğranmış domates,domates salçası veya püresi yenebiliceğini duydum.Tam olarak ne kadar kullanabilirim.
-Evet Atak ve P günlerinde az miktarda ufak doğranmış domates,domates salçası(şekersiz ve yağsız) veya püresi yenebilir.Az miktardaki kasıt 1 çay kaşığı kadar olmalıdır.-Atak evresinde yemeklere 1 yemek kaşığı salça ekleyebilir miyim?
-Evet şeker ve yağ içermediği sürece günde 1 yemek kaşığı salça kullanılabilir.

Her iki cevap arasında ölçü farklılığı olduğunun farkındayım ama 1 çay kaşığı çok mantıklı gelmediğinden 1 yemek kaşığının doğru olduğunu kabul etmekten yanayım.Çay kaşığı ölçüsünün TSP,yemek kaşığı ölçüsünün TBSP yazıldığını düşünecek olursak bu varsayım bana oldukça doğru geliyor açıkcası.

kaynak:  http://thedukandietsite.com/2449/eating-tomato-on-the-attack-phase-and-pp-days-of-dukan-diet
http://www.mygardencare.com/tomatoes/

8 yorum:

 1. Doktor Dukan'ın bir yeme ölçüsü verirken alt alta iki ayrı paragrafta aynı ölçüyü verebildiğini henüz hiç görmedim maalesef. Ancak bu sefer ifadeler farklı; her yemeğe 1 çay kaşığı domatez katabilirsin ancak günde toplam 1 yemek kaşığını geçmeyecek diyor. Ben de 3 aydır devam eden ve 18kg vermiş biri olarak diyorum ki, o bir çay kaşığı ifadesi şakadan beter, hiç koymadyın daha iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Chat kayıtlarından birebir alıntı o gönderiler.Hata olduğu aşikar fakat değiştirmek veya o ifadeyi kullanmamak uygun gelmedi bana.Başka birinin karşısına çıkıp kafa karıştırsın istemedim.Neticede 1 yemek kaşığı olduğu konusunda hemfikiriz.

   Sil
  2. selam
   bu yabancı dildeki tariflerde karşılaşılan çay kaşığı ölçüsü bizdeki tatlı kaşığı ölçüsü olmalı çünkü hem ingilterede hem de Amerikada ben bizim çay kaşıklarından görmedim. Küçücük çay bardakları ve kaşıkları biz Türklere ait bir şey neticede....

   Sil
 2. evet Biltan doğru söylüyorsun.oradaki çay kaşığı bizim tatlı kaşığımız kadar.buradaki ikilem tbs mu,tbsp mu?

  YanıtlaSil
 3. Bıltan'ın dediğine katılıyorum, onların çay kaşığı dediği bizim tatlı kaşığı. Standart çevirilerde 3 tsp = 1 tbsp olduğu için bence ilk soruda öğünde bir tatlı kaşığına izin veriyor, ikinci soruda da günde bir yemek kaşığı (toplam) diyor. Bu şekilde düşününce tutarlı oluyor ölçüler.

  YanıtlaSil
 4. Ben atak evremin 2. günündeyim iskender uydurdum kafamca ve 1 çay kaşığı salçayla sos yaptım sorun olur mu? :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır olmaz 1 yemek kaşığı kadar kullanabilirsin atakta da.ama salça katkısız olmalı.

   Sil
  2. Hazır salça kullandım acaba duraklama falan yapar mı ya

   Sil

Adsız yorumları yanıtlamak çok tatsız oluyor:)
Google hesabınız yoksa Adı/URL kısmını seçerek (blog sahibi değilseniz URL kısmını boş bırakın lütfen) adınızı veya nickinizi yazarsanız size hitap edebilirim.
Sorularınıza daha hızlı yanıt almak istiyorsanız facebooksayfamda duvardan sormanızı rica ediyorum.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Blogging tips